Robienie zdjęć w sklepach

#1
Zalecamy abyście wykonywali zadania wymagające robienia zdjęć w sklepach w sposób dyskretny - tak jest najprościej uniknąć niepotrzebnego tłumaczenia itp.
Należy zacząć od prostych i "ludzkich" wyjaśnień: "żona/ dziewczyna/ chłopak/ mąż prosił(a) żeby zrobić zdjęcie Waszej oferty xyz bo nie wie co i za ile kupić na imprezę ..."
Ale gdyby doszło do dalszej dyskusji warto żebyście wiedzieli, że prawo jest po Waszej stronie.
Oto ona:
Sprzedawca ani pracownicy ochrony nie są uprawnieni do domagania się od kupującego okazania, a tym bardziej wydania im telefonu komórkowego, jak również nie mogą oni żądać usunięcia konkretnego zdjęcia czy też zamieszczonej na telefonie aplikacji. Działania takie są bezprawne, naruszając m.in. prawo konsumenta do własności jego telefonu oraz znajdujących się tam utworów, aplikacji etc. (art. 222 § 2 k.c.). Personelowi sklepu nie przysługuje również prawo do egzekwowania żądania opuszczenia sklepu przez klienta. Uprawnienie takie mają bowiem wyłącznie licencjonowani pracownicy ochrony i to w ściśle określonych sytuacjach, np. w razie zakłócenia porządku (ustawa z dnia 22.08.1997 r. o ochronie osób i mienia). W przypadku przymusowego wyprowadzenia klienta ze sklepu personel sklepu tym samym naraża się na zarzut naruszenia nietykalności cielesnej konsumenta, co stanowi przestępstwo (art. 217, 217a kodeksu karnego). W przypadku zatrzymania klienta robiącego zdjęcia lub skanującego pracownicy sklepu mogą zostać nawet oskarżeni o pozbawienie go wolności (art. 189 kodeksu karnego). Wszelkie groźby kierowane do klientów, w szczególności groźba wezwania policji, mogą zostać uznane za zabronione groźby karalne (art. 190 kodeksu karnego). Wobec konsumenta, który wbrew zakazowi robi zdjęcia lub skanuje produkty, nie może być także zastosowana, jako pewnego rodzaju „kara” za jego niewłaściwe w ocenie pracowników sklepu zachowanie, odmowa sprzedaży wybranych przez niego artykułu. Taka reakcja personelu sklepu może bowiem stanowić wykroczenie sprzedawcy zabronione np. przez kodeks wykroczeń (art. 135 kodeksu wykroczeń).
Autor - Artur Krzykowski, adwokat z kancelarii prawnej AKLEGAL.
Źródło - http://www.komputerswiat.pl/artykuly/re ... zdjec.aspx
Skillman
Ekipa BuzzBee
Nazwa użytkownika w aplikacji: skillman
Huawei P30Lite

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości